Starý otec - poctivé slovenské potraviny

SK CZ

Je tu májová bryndza!

11. 5. 2018

Bryndza je slovenský mikrobiálny fenomén, unikátny patent prírody, ktorý zachováva všetky pôvodné zložky ovčieho mlieka. Proces zrenia spôsobí, že sa v nej doslova premnožia "priateľské" baktérie mliečneho kvasenia, tzv. probiotiká (viac ako 25 druhov), ktorých blahodárne účinky na ľudský organizmus často častejšie ospevujú vedci i lekári. V jednom grame bryndze sa nachádza asi jedna miliarda týchto prospešných mikroorganizmov. Pričom probiotický jogurt či nápoj obsahujú len jeden - dva druhy živých mliečnych baktérí. 

Bryndza je bohatým zdrojom kvalitných bielkovín, minerálov, hlavne vápnika, fosforu a draslíka, vitamínov a množstva užitočných mikroorganizmov. Bryndzi často vyčítajú, že obsahuje veľa tuku a cholesterolu. Treba však povedať, že ovčí tuk má v sebe hlavne mastné kyseliny s krátkym a stredne dlhým režazcom, ktoré nie sú rizikové z hľadiska zvyšovania hladiny cholesterolu v krvi a možných srdcovo-cievnych problémov. 

Nepasterizovaná bryndza podporuje trávenie a obmedzuje vznik rakoviny hrubého čreva. Priaznivo ovplyvňuje imunitný systém a alergické ochorenia. Po konzumácii bryndze klesá aj hladina cukru v krvi a znižuje sa hodnota krvného tlaku. Čerstvá pochúťka má význam aj pri prevencii osteoporózy.

Bryndzu, žinčicu a ostatne ovčie výrobky dobre znášajú ľudia s neznášanlivosťou laktózy, pretože počas spracovania mlieka na ovčí syr a bryndzu dochádza j prirodzenému úbytku mliečneho cukru.

Tradičná bryndza vyrobená z nepasterizovaného, stopercentného ovčieho mlieka, teda bez tepelného spracovania, tak ako ju pripravovali naši predkovia, nie je úplne jemná a hladká ako maslo. Obsahuje drobné zrniečka ovšieho syra. Práve táto zrnitosť je typickou vlastnosťou a zvláštnosťou bryndze. 

Už v týchto dňoch nájdete na všetkých našich predajniach tradičnú a nepasterizovanú 100% ovčiu bryndzu, čerstvú žinčicu a ďalšie ovčie produkty. 


Filozofia
Starého
Otca

Starý Otec je sieť predajní s potravinami, ktorá si dala za cieľ ponúknuť svojim zákazníkom výlučne slovenské potraviny a to potraviny na Slovensku skutočne vyrobené, nie iba zabalené.

Slovensko produkuje množstvo skvelých produktov, na ktoré môžeme byť skutočne hrdí. Nechceme, aby zostávali neprávom v úzadí len preto, lebo nemajú takú marketingovú podporu, ako svetové značky.