Starý otec - poctivé slovenské potraviny

Je tu májová bryndza!

11. 5. 2018

Bryndza je slovenský mikrobiálny fenomén, unikátny patent prírody, ktorý zachováva všetky pôvodné zložky ovčieho mlieka. Proces zrenia spôsobí, že sa v nej doslova premnožia "priateľské" baktérie mliečneho kvasenia, tzv. probiotiká (viac ako 25 druhov), ktorých blahodárne účinky na ľudský organizmus často častejšie ospevujú vedci i lekári. V jednom grame bryndze sa nachádza asi jedna miliarda týchto prospešných mikroorganizmov. Pričom probiotický jogurt či nápoj obsahujú len jeden - dva druhy živých mliečnych baktérí. 

Bryndza je bohatým zdrojom kvalitných bielkovín, minerálov, hlavne vápnika, fosforu a draslíka, vitamínov a množstva užitočných mikroorganizmov. Bryndzi často vyčítajú, že obsahuje veľa tuku a cholesterolu. Treba však povedať, že ovčí tuk má v sebe hlavne mastné kyseliny s krátkym a stredne dlhým režazcom, ktoré nie sú rizikové z hľadiska zvyšovania hladiny cholesterolu v krvi a možných srdcovo-cievnych problémov. 

Nepasterizovaná bryndza podporuje trávenie a obmedzuje vznik rakoviny hrubého čreva. Priaznivo ovplyvňuje imunitný systém a alergické ochorenia. Po konzumácii bryndze klesá aj hladina cukru v krvi a znižuje sa hodnota krvného tlaku. Čerstvá pochúťka má význam aj pri prevencii osteoporózy.

Bryndzu, žinčicu a ostatne ovčie výrobky dobre znášajú ľudia s neznášanlivosťou laktózy, pretože počas spracovania mlieka na ovčí syr a bryndzu dochádza j prirodzenému úbytku mliečneho cukru.

Tradičná bryndza vyrobená z nepasterizovaného, stopercentného ovčieho mlieka, teda bez tepelného spracovania, tak ako ju pripravovali naši predkovia, nie je úplne jemná a hladká ako maslo. Obsahuje drobné zrniečka ovšieho syra. Práve táto zrnitosť je typickou vlastnosťou a zvláštnosťou bryndze. 

Už v týchto dňoch nájdete na všetkých našich predajniach tradičnú a nepasterizovanú 100% ovčiu bryndzu, čerstvú žinčicu a ďalšie ovčie produkty. 


Filozofia
Starého
Otca

Starý Otec je sieť predajní s potravinami, ktorá si dala za cieľ ponúknuť svojim zákazníkom výlučne slovenské potraviny a to potraviny na Slovensku skutočne vyrobené, nie iba zabalené.

Slovensko produkuje množstvo skvelých produktov, na ktoré môžeme byť skutočne hrdí. Nechceme, aby zostávali neprávom v úzadí len preto, lebo nemajú takú marketingovú podporu, ako svetové značky.