Starý otec - poctivé slovenské potraviny

Čo som zas zjedol? Paprikáš či perkelt?

22. 1. 2019

Súboj s mojim psom o kožu z kuracieho stehna som zase raz prehral. Obaja ju máme zakázanú. Ja preto, že vraj mám vysoký cholesterol a môj pes je vraj možno alergický na kuracie mäso. Preto manželka, keď robí kurací paprikáš, kožu z uduseného stehna odstráni. Ale pes, napriek tomu, že mu možno škodí, ju dostane. Ale ja nikdy.

Inak paprikáš z kuracích stehien milujem. My ho robíme so sladkou smotanou a je to paráda. Moja babička, podobne ako mnoho iných Slovákov z juhu, tomuto jedlu hovorila perkelt. To je smiešne, lebo Maďari pod menom pörkölt rozumejú dusené kura, králika alebo jahňa v ktorom nie je smotana. Ale sú tam zato kúsky živej papriky a možno aj rajčiny. Taký lečový gulášik z kurčaťa. Niečo také by ste u nás v reštike dostali trebárs pod názvom „teľacie na srbský spôsob“. Že prečo práve na srbský - to nevie nik.

 

K paprikášu rozhodne prídu noky. Čo sú noky, je zas národná záhada. Pôvodne zrejme taliansky výrobok pod menom gnocchi (pre pána hlavne to nečítajte gnoči!) sú výrobok z pšeničnej alebo kukuričnej múky, zemiakov a vajíčok. Teda niečo, čomu by sme my s radosťou vraveli halušky. Ale my tu na západnom Slovensku robíme noky len z múky a habarkou alebo varechou riedke cesto pretlačíme cez hrubé sito do vriacej vody. Alebo si ich rovno kúpime v obchode zabalené rovnako ako inú cestovinu. Tak to robíme napríklad u nás doma, pretože v našich obchodoch také cestoviny dostať.

Halušky (pšeničné)

Ale ani tam ich nie vždy nájdeme pod menom noky. Niekedy sa tieto cestoviny z pšeničnej múky nazývajú v obchodoch haluškami a paradoxne, ak chcete zemiakové cesto, musíte hľadať gnocchi. Teda čistý názvoslovný miš maš.

Moja babka hovorila múčnym nokom nokerle. Takže ak ste boli pozvaní na obed a mal byť perkelt s nokerlami, jedlo, ktoré ste mohli očakávať, bol paprikáš s pšeničnými nokami. Ale výsledok vás nikdy nesklamal. Lebo ste dostali hutné smotanové jedlo naložené na obrovskej dávke hustých múčnych slovenských cestovín. Ešte teraz si na ňu pri paprikáši často spomeniem.

 


Filozofia
Starého
Otca

Starý Otec je sieť predajní s potravinami, ktorá si dala za cieľ ponúknuť svojim zákazníkom výlučne slovenské potraviny a to potraviny na Slovensku skutočne vyrobené, nie iba zabalené.

Slovensko produkuje množstvo skvelých produktov, na ktoré môžeme byť skutočne hrdí. Nechceme, aby zostávali neprávom v úzadí len preto, lebo nemajú takú marketingovú podporu, ako svetové značky.