Starý otec - poctivé slovenské potraviny

Čo som zas zjedol? Nič, vypil som vodu.

25. 6. 2019

Vonku je tridsať stupňov. Pýtam sa otca: „piješ vodu?“ Otec, ktorý pije len pivo, sa strasie. „Vodu? Načo, veď dnes som sa už umýval!“

Ale môj otec robí chybu, že nepije vodu. Voda ma z hľadiska potravín neuveriteľné vlastnosti. Tie vodíky, čo sú na tom kyslíku naviazané, nie sú celkom rovno, a tak robia miesto vodíkom z vedľajších molekúl. To vytvára väzby, ktorým hovoríme vodíkové mostíky. A tie sa spájajú krížom krážom, s inou molekulou vody ale aj so škrobom, s cukrom, so soľou, no skrátka s kdečím, čo je v potravinách ale aj v našich telách. A k tomu voda vďaka javu, ktorý voláme osmóza, umožňuje látkam v roztoku prechádzať bunkovými stenami. 

Verím, že o vode sa dá napísať kniha.

Vedeli ste napríklad, že v chlade veci nabobtnajú viac? Trvá to dlhšie, ale výsledok je viac napučaný. Tak teraz, keď to viete, budete dávať pred varením fazuľu do vody do chladničky. Ale dáte ju tam na dva dni. 

Len vďaka neuveriteľným vlastnostiam vody sme vôbec schopní žiť. Ale nie len my. Ale aj zvieratá, rastliny. No všetko. Práve preto, keď sledujete tie dokumenty o vesmíre, často počujete, že život hľadáme tam, kde je voda v tekutom skupenstve. 

Na otcovo šťastie je voda obsiahnutá vo väčšine potravín, ktoré konzumujeme. A veru aj v tom pive. Takže jeho život je spasený. Ale vôbec nie je na škodu, ak si sem tam dáme aj čistú vodu. Alebo vodu pramenitú, či vodu minerálnu.

Jasné, voda rozpúšťa kadejaké minerály. Niektoré sú z hľadiska užitočnosti lepšie a niektoré horšie. Čo je pre aktívnych ľudí fajn v tomto strašnom teple, je voda s nejakou tou dávkou magnézia. Na trhu je Magnézia ale aj populárna Miss + alebo Gemerka. Tie posledné dve obsahujú aj patričnú dávku vápnika, ktorý je na vstrebávanie magnézia nevyhnutný. A tiež je užitočný pre ženy, ktoré ho viac vekom strácajú z kostí.

Takže voda nie je len na umývanie, ale je napodiv vhodná aj na pitie. A v tomto teple je fakt vhodná voda s nejakým tým zblúdeným minerálom.

Na zdravie.

Podpis


Filozofia
Starého
Otca

Starý Otec je sieť predajní s potravinami, ktorá si dala za cieľ ponúknuť svojim zákazníkom výlučne slovenské potraviny a to potraviny na Slovensku skutočne vyrobené, nie iba zabalené.

Slovensko produkuje množstvo skvelých produktov, na ktoré môžeme byť skutočne hrdí. Nechceme, aby zostávali neprávom v úzadí len preto, lebo nemajú takú marketingovú podporu, ako svetové značky.