Starý otec - poctivé slovenské potraviny

Čo som zas zjedol? Cukor a lieh? Najlepšia kombinácia na nervy.

27. 8. 2019

Na Slovensku sa ťažko píše v súvislosti s gastronómiou a dobrým jedlom o alkohole. Pretože máme historický sklon chľastať ako nezriadení, je táto téma akosi tabu. Ale predsa, jemný sladký aperitív pred jedlom, alebo malý štamperlík ku koláčiku na chuť, to môže krásu jedla príjemne zvýrazniť.

Dostal som sa na exkurziu do St. Nicolausu. Niežeby sa tam dalo chodiť na exkurzie. Ale pretože som totálne zvedavý, akosi sa mi podarilo za pomoci priateľov a partnerov túto návštevu vybaviť. Podnik má samozrejme svoju priemyselnú časť. Veď vyrábajú tam potreby pre alkoholikov zo širokej časti nášho trhu. Ale vzadu, celkom vzadu, je menšia dielnička a v nej sa deje alchýmia.

Tu sa v kadiach macerujú tajné bylinky do fernetov ale hlavne do Demänovky.

Je to ako dielňa zo stredoveku. Vojdete do priestoru s asi storočnými liatinovými aparátmi a všetko to tu rozvoniava nádhernými vôňami. Najradšej by ste sa do niektorého z tých aparátov zahryzli. A k tomu to vedomie, že tu sa ukrývajú tajomstvá.

Demänovka je skutočne jedným z národných pokladov. Bylinky a med a samozrejme tajný recept. Ja osobne vnímam Demänovky tri. Horkú, brusnicovú a medovú. Všetky tri milujem a každá má ten správny okamih, na ktorý je vhodná. Tá brusnicová, tá je skutočne na okamih, keď chcete niečo mierne alkoholické a lahodne chutné. Medovka, keď si vaše telo pýta sladké. No a tá horká, tá je na svah, keď sa lyžuje.

Existuje aj tajomný, štvrtý typ. Ten sa volá Dark. Tá je vraj korenistejšia a silnejšia. Nikdy som ho nepil, ale ako tak o tom celom píšem, začínam uväzovať, že ju niekedy ochutnám.

A prečo som sa tak rozpísal o nejakom likériku? Fakt nikoho nenabádam na pitie. Lieh je jed a neverte tvrdeniam, že neškodí v malom množstve. Škodí. Ale sem tam, keď je človek napätý a život je prihorký, potrebujete si trocha uškodiť. Navrhujem škodiť si niečím, čo je chutné.

Podpis


Filozofia
Starého
Otca

Starý Otec je sieť predajní s potravinami, ktorá si dala za cieľ ponúknuť svojim zákazníkom výlučne slovenské potraviny a to potraviny na Slovensku skutočne vyrobené, nie iba zabalené.

Slovensko produkuje množstvo skvelých produktov, na ktoré môžeme byť skutočne hrdí. Nechceme, aby zostávali neprávom v úzadí len preto, lebo nemajú takú marketingovú podporu, ako svetové značky.