Starý otec - poctivé slovenské potraviny

Čo som zas zjedol? Bublinky skáčte, ja chcem uvariť zázračný thééé

13. 8. 2019

Stretol som minerálkového guru. Muža, ktorý vie o vode toľko, že o tom dokáže hodiny rozprávať. So zatajeným dychom som ho počúval, lebo ma ani vo sne nenapadlo, čo všetko sa dá o tejto oblasti vedieť.

A pretože ma to zaujalo, píšem tu hneď, čo som sa dozvedel.

Tak teda prvou vecou, ktorá milého guru rozčuľuje je reklama, ktorá tvrdí, že dostanete to isté, keď vodu z vodovodu natlakujete kysličníkom uhličitým, ako keď si kúpite v obchode minerálku. „Parametre sa vôbec ale vôbec nedajú porovnávať,“ rozpráva. „Požiadavky na kvalitu balenej vody sú úplne iné ako požiadavky na čistotu vody z vodovodu. Áno, vo vodovodnej vode nie sú žijúce mikroorganizmy, pretože sú zabité chlórom. Ale je plná exkrementov ich života ako aj samotných mŕtvych tiel tých mikroorganizmov. A samozrejme je plná toho samotného chlóru. V balenej vode je cudzích častíc násobne menej. Požiadavky na čistotu sú také extrémne, že ju ani len v cisterne nesmiete previesť, ale pri každom prameni musíte mať vlastnú plničku.“

„Fí ha,“ pomyslel som si.

Pokiaľ ide o balenú vodu, mali by sme rozlišovať stolovú vodu, pramenitú vodu a minerálnu vodu. Rozdiel medzi pramenitou a minerálnou vodou je, ako asi uhádnete, v obsahu minerálov. Kým pramenitá voda je vzácna práve svojou čistotou a nízkym obsahom minerálov, minerálka vyviera plná nerastov a veľmi často je aj prirodzene sýtená.

Pramenitá voda, povedzme taká Zlatá studňa, je prirodzene tak čistá, že môže byť predávaná ako kojenecká voda. Nemá preto ju zmysel príliš nakupovať sýtenú, lebo tlakom kysličníka uhličitého do nej v podstate vženieme kyslosť. Preto ak chcete piť naozaj čistú vodu, je treba siahnuť po nesýtenej Zlatej studni.

V prípade minerálnych vôd stojí za to zamyslieť sa, prečo danú vodu kupujeme. Tu je zrejme rozumne kúpiť sýtenú alebo jemne sýtenú vodu, lebo to je prirodzený variant tej vody a v tejto podobe bude mať najlepšiu chuť.

Takže ste smädný a idete si kúpiť vodu. Aký by mala mať charakter? To záleží od toho, čo ste zač.

Vezmime si napríklad taký Budiš. Táto voda a to bolo prekvapenie, keď som sa to dozvedel, je v svojej podstate iontový nápoj. To súvisí vraj s obsahom voľných radikálov sodíka – nech už je to čokoľvek. Je zábavné sledovať koľko stoja iontové nápoje pre športovcov a pritom sa dozvedieť, že jedna z najlacnejších minerálok na trhu, je v podstate to isté. Ak ste aktívny človek alebo sa len skrátka chystáte na prechádzku, siahnite teda po Budiši.

Taká Fatra má zas zásaditý charakter a je preto miláčikom všetkých žalúdkarov. Ale obecne môže pomôcť tráveniu po ťažšom jedle, lebo spracovanie hlavne mäsových pokrmov je v našom žalúdku kyslé. A milujú ju všetci oslavujúci, lebo tíši následky „dňa po tom“.

Alebo Gemerka. Tá obsahuje veľa magnézia. Ale nie len to. Má k tomu patričné množstvo vápnika. A magnézium, ktoré hľadajú zas len športovci, sa bez vápnika do organizmu nevstrebe. A vápnik sa tiež vekom vyplavuje z tela každej zrelej ženy a mala by ho aktívne dopĺňať.  

Počul som vám toho o minerálkach ešte veľa. Väčšinu z toho som zabudol. Ale čo som týmto celým vlastne chcel? No že sa možno vyplatí zamyslieť aj nad vodou, ktorú pijeme a prispôsobiť ju tomu, kto vlastne sme. Alebo kto chceme byť.

A bude nám lepšie.

Podpis


Filozofia
Starého
Otca

Starý Otec je sieť predajní s potravinami, ktorá si dala za cieľ ponúknuť svojim zákazníkom výlučne slovenské potraviny a to potraviny na Slovensku skutočne vyrobené, nie iba zabalené.

Slovensko produkuje množstvo skvelých produktov, na ktoré môžeme byť skutočne hrdí. Nechceme, aby zostávali neprávom v úzadí len preto, lebo nemajú takú marketingovú podporu, ako svetové značky.