E330 - Kyselina citrónová
Charakteristika:
Ide o slabú kyselinu z karboxylovej skupiny. Prirodzene sa vyskytuje v citrusových plodoch, najmä v citrónoch, limetkách, grepoch, pomarančoch a v menšej miere aj v ďalšom ovocí a zelenine.
Použitie:
Kyselina citrónová má mnoho využití. V potravinách je to predovšetkým vďaka schopnosti regulovať ich kyslosť a zásaditosť. Taktiež zabraňuje rastu baktérií, kvasiniek a plesní, preto sa používa aj ako konzervant. V tukoch a olejoch zabraňuje žltnutiu a nežiaduce zmeny farby a pôsobí tu ako antioxidant. Nájdeme ju hlavne v nealkoholických nápojoch, džúsoch, víne, tukoch, instantných nápojoch, v marmeláde, kandizovanom a mrazenom ovocí, mrazených mliečnych výrobkoch, v syrových nátierkach, majonéze, v šalátovom dressingu a mnohých ďalších potravinách. Kyselinu citrónovú nájdeme aj v kozmetike, farmaceutických výrobkoch a v chemickej výrobe.
Výroba:
Spôsobov výroby je niekoľko. Prírodnou cestou je možné kyselinu citrónovú získať zo šťavy citrusov fermentáciou surového cukru. Bežná priemyselná výroba však využíva plesňovú kultúru Aspergillus niger a sacharózu (najmä melasa, hydrolyzovaný kukuričný škrob, či iné lacno získavané cukry). Pridaním hydroxidu vápenatého (známy ako hasené vápno) vznikne soľ z ktorej sa vďaka kyseline sírovej získa konečná kyselina citrónová. Ročná celosvetová výroba je odhadovaná na 1,7 milióna ton z čoho viac ako polovicu produkuje Čína.
Skóre škodlivosti:
Zaradené do skupiny:
Sekvestranty
Zdroje:
Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.