E410 - Karubín
Charakteristika:
Karubín je vláknina rozpustná v teplej vode a vyskytuje sa v semenách stálozelenej rastliny nazývanej rohovník obyčajný (svätojánsky chlieb, karob, druh Ceratonia siliqua), ktorá sa pestuje v oblasti Stredozemného mora. História karubínu je datovaná už pred dvoma tisíckami rokov, kedy ho Egypťania používali ako spojivo pri mumifikácii. Dnes sa používa ako zahusťovadlo a stabilizátor.
Použitie:
Karubín stabilizuje emulzie, používa sa ako zahusťovadlo mliečnych výrobkov a vďaka vlastnosti viazať vodu sa pridáva do pekárenských výrobkov a mrazených dezertov, ktorým zároveň dodáva jemnosť a zväčšenie objemu. Ďalej vytvára filmy na povrchu mäsových výrobkov. Používa sa ako spevňujúca zložka agaru, karagénanu a xantánu; samotný karubín gély nevytvára. Môžeme ho nájsť v nízkotučných dressingoch a jogurtoch, majonézach, mrazených výrobkoch, v zmrzlinách, nápojoch, cukrovinkách, džemoch, pudingoch, v syroch, polievkach a spracovaných mäsových výrobkoch. Karobové struky majú vysoký obsah proteínov a používajú sa na výrobu čokoládových a kávových náhradiek (karob). Jeho uplatnenie nájdeme aj v textilnom a kozmetickom priemysle (krémy a pleťové mlieka). Štúdie preukázali, že príjem karubínu môže znižovať hladinu cholesterolu a môže mať blahodarný vplyv na črevnú mikroflóru.
Výroba:
Karubin sa získava zo semien rohovníka obyčajného. Keďže je šupka veľmi tvrdá, odstraňuje sa pomocou chemikálií (napr. kyselinou sírovou). Jadro sa mechanicky oddelí a rozomelie sa na múčku.
Jasne zakazujeme akékoľvek použitie časti alebo celého obsahu týchto stránok, ich reprodukciu, kopírovanie, úpravu a najmä prezentáciu na iných internetových stránkach bez našeho výslovneho súhlasu.